Ідея «Вулиць Мукачева» народилась досить давно. Почалися часті перейменування вулиць у зв’язку з дерусифікацією та найменування запроєктованих вулиць. У своїй депутатській роботі мені все частіше доводилося звертатись до картографічних матеріалів, щоб зрозуміти, як знайти ту чи іншу вулицю. Багато вулиць я не можу знайти і тепер, не звернувшись до дуже вузьких фахівців. Нещодавно ми з другом об’їхали чи не всі Баняски, і ніхто нам не зміг сказати, де знаходиться розшукувана нами вулиця. Біля сотні вулиць перейменували вже з початку повномасштабного вторгнення. Узагальнити та структурувати цей матеріал дуже непросто. У Мукачеві близько 500 вулиць, провулків, тощо, і деякі з них вже перейменовані кілька разів за української доби. А у нас ще були радянська, угорська, чехословацька доба… Спроби накопичувати матеріал, щоб потім його видати великою працею, зважаючи на обсяг інформації – можуть ніколи не скінчитися. А тут ще стався Знак. Побачив у ФБ, що у мого доброго знайомого Миколи Проціва вийшла книга «Бережани: Вулиці рідного міста». У той момент біля мене сидів мій побратим, родом з Бережан. Він сказав, я теж знаю Миколу, зараз зв’яжуся з ним. За кілька годин «Нова пошта» вже везла мені примірник вищезгаданої книги з автографом автора. Відкладати я вже не мав морального права. Тому було вирішено: новий рік, новий місяць, новий тиждень, і ще й понеділок – це саме той день, коли вже треба Почати. Починаємо.
Вулицями Мукачева: Володимира Фраткіна
Взагалі буде йтися про колишню вулицю Підопригори, яку перейменували на вул. Фраткіна наприкінці 2023 року. Але задля історичної та юридичної справедливості ми згадаємо і колишню Сєченова. Річ у тім, що 28 квітня 2022 року ЗМІ оголосили про «завершення дерусифікації Мукачева», бо на сесії міськради було перейменовано 79 вулиць, які носили імена радянських діячів. Невідомо, що на той час оберігало Підопригору. Бо саме тоді вперше з’явилася назва «В. Фраткіна», але… по вулиці Сєченова.
Тоді у міськраду звернувся друг дитинства Володимира – Владислав Піров. Мовляв, чому його іменем назвали сусідню вулицю, якщо Володя жив у дев’ятиповерхівці по Підопригори. Нарешті, у грудні 2023 року було прийняте остаточне рішення, і табличка «В.Фраткіна» нарешті з’явиться на будинку, де проживав наш Герой. Між іншим, на будинку і зараз майорить Державний прапор України.
Саме Володя розмістив вперше на даху прапор, і постійно слідкував, щоб він не забруднювався і не обтріпувався. Тепер естафету перейняли його друзі. Зокрема, Влад з товаришами замовили у київській сертифікованій конторі семиметровий флагшток, який відповідає усім безпековим вимогам. Погодили відповідні дозволи у міськраді. Щоб витягнути та встановити на даху конструкцію, зібралось близько 15 товаришів
Додатково за свої кошти облаштували громовідведення та освітлення. У планах друзів – встановлення меморіальної таблички.
Цікавий факт – після того, як сусіди дізналися, що на будинку хочуть встановити флагшток, вони почали «тероризувати» маму Володимира Фраткіна. Мовляв, флагшток не можна ставити, тому що у будинок прилетить російська ракета. Хлопцям довелося майже рік добиватися можливості його встановити.
Вже мало хто пам’ятає, як називалася вулиця до того, як отримала ім’я полковника Підопригори. На допомогу нам прийшли начальник архівного відділу Мукачівського міськвиконкому Оксана Лабош та головний спеціаліст Людмила Свида. Вони передали редакції документ (на фото), який засвідчує, що 13 вересня 1974 року нову назву – імені полковника Підопригори Г.І. – отримала вулиця Комсомольська набережна.
Цікаво, що саме цього року у Мукачеві з’явився перший дев’ятиповерховий будинок, і саме за адресою «Підопригори, 3», де в недалекому майбутньому буде жити Володимир Фраткін…
Дуже цікаво спостерігати за картами, як вони наносять вулиці у Чикаго (мукачівці так називають мікрорайон, куди входять вулиці Фраткіна, Куцина, Латорична, тощо). Карти Візіком дуже оперативно реагують на перейменування вулиць. Проте теж плутають, де саме ці вулиці знаходяться і куди розгалужуються. Гугл-карти взагалі накладають стару назву Підопригори на зовсім іншу вулицю – Куцина.
Спробуємо виправити цю неточність – ми ж позиціонуємося, як туристичне місто. Цікаво, як реагуватимуть на це адміністратори картографічних сайтів.
Щодо власне, самого Володимира, гості міста навряд чи знатимуть, хто це. Ось яка анотація розміщена у додатку до рішення сесії щодо перейменування Підопригори у Фраткіна:
«Фраткін Володимир, 06.10.1988 р.н, старший солдат, 3-го прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса, загинув у бою 16.04.2022 р., захищаючи Батьківщину та всіх нас від підступного та безжального ворога».
P.S. Якщо ви володієте будь-якою суспільно значущою інформацією, старими фотографіями чи іншими матеріалами, які стосуються історії вулиці Фраткіна (Підопригори, Комсомольської набережної, і раніше) – будемо вдячні можливості доповнити статтю. Це стосується і цікавих людей, які там колись проживали чи проживають; і подій, що відбувалися на вулиці, і будівель, що можливо колись тут були. Матеріали надсилайте на e-mail: kozanostra.ua@gmail.com
Юрій Кравчук, депутат Мукачівської міської ради
Читайте також: Вулиці Мукачева на початку 20-го століття. Частина 1. Єпископська, тепер Соборна